Úvodní stranaObecní úřadAktualityÚřední deskaPovodňový plánInformace k nákaze koronavirem COVID-19Projekty obce KřesínInformace pro občanyUsneseníPlán rozvoje sportuDění v obciVyhlášky obceKrizové situaceHistorie zveřejnění dokumentů na úřední desceMAS ServisoOchrana osobních údajůHistorieInformace dle §106/99Sb.KnihovnaMateřská školaKulturaFotogalerie
TOPlist

Křesín

Křesín je malá obec v meandru řeky Ohře ležící v nadmořské výšce 170 m n.m. na cestě spojující bývalé kastelánské hrady v Žatci a Litoměřicích.
Jméno obce je odvozeno buď od přemyslovského vojevůdce Křesa, který zde kolem roku 853 založil opevněný dvůr nebo od výskytu křesavých kamínků v Ohři. Někdy je jméno obce také dáváno do souvislosti se zemanem Křesinou, známým z příběhu o Oldřichovi a Boženě. V katastru obce se kromě pravěkých lokalit nacházely hroby z mladší doby římské a tři mladohradištní pohřebiště s importovanou keramikou žateckého typu.
První historická zmínka o vsi pochází z roku 1226. Mezi lety 1415 – 1564 patřil Křesín do majetku Zajíců z Hazmburku, dále Lobkoviců ze Zbiroha, sesazeného vévody sedmihradského Zikmunda Bathoryho a postupně ostatních držitelů panství Libochovice.
Nejvýznamnější pamětihodností Křesína je nepochybně kostel sv. Václava, který pochází z 1. poloviny 14. století. V písemných zprávách se gotický kostel připomíná spolu s farou již roku 1362, za pánů ze Srbína.
Mezi významné osobnosti, které v Křesíně působily, je nutno počítat Václava Krolmuse (1787-1861), rodáka z Březinky u Bělé pod Bezdězem, který proslul jako první český archeolog a etnograf. Sbíral materiál i v oblasti Českého středohoří a v 30. letech 19. století žil v Křesíně. Byl nazýván „otcem české archeologie“. Dalším významným občanem Křesína byl Jaroslav Malý (1903-1941), vlastivědný pracovník a kronikář.

Levousy

Nad obcí Levousy jsou pozůstatky slovanského hradiště s naznačenými valy a zbytky hradu (či spíše středověké tvrze) Šebína ze 13. století.
Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z listiny strahovského kláštera z roku 1273. Ve starších písemnostech je uváděn název vsi jako Levúsy, Livousy nebo Libussy. Jméno Levousy je možná odvozeno od údajného luckého knížete jménem Leva z doby lucké války, zmiňuje ho Dalimilova kronika. Původně zde býval ve vsi brod, později přívoz , nyní vede na silnici z Křesína do Levous přes Ohři most.
V roce 1900 žilo v obci 400 lidí, nyní 320 včetně místní části Levousy. K občanské vybavenosti patří obecní úřad, místní knihovna, mateřská škola, pohostinství, obchody s potravinami, dětské a fotbalové hřiště. Ve vsi jsou dvě samostatné návsi, na horní návsi je barokní kaple (původně sv. Floriána). Obcí prochází železniční trať Lovosice – Libochovice – Louny. V okolí je chatařská rekreační oblast. Místní částí obce Křesína jsou Levousy.
Na levém břehu Ohře je umístěna malá vodní elektrárna, jejímž provozovatelem je majitel firmy Automatické mlýny Křesín s.r.o. Mlýn patří rodině Klímů od roku 1908 (předchůdce tohoto mlýna je doložen již v roce 1362) a nynější dynastie Klímů začala s mlynářstvím už v 80. letech 19. století.
V obci působí Sokol Křesín, hlavním sportem je fotbal a „Sport pro všechny“. Součástí sportovního vybavení jsou fotbalové a dětské hřiště.
V obci Křesín a místní části Levousy jsou v provozu tři pohostinství, dva obchody s potravinami a pekárna slaného a sladkého pečiva. Po dohodě s Obecním úřadem je možno na břehu řeky Ohře nebo na místním hřišti tábořit.